Улавянето на фантастични линии от светлина, показващи движението на звездите, е предизвикателство, но овладяването на техниката е възможно, като следвате няколко прости стъпки. Започнете, като намерите Северния полюс, което може да се постигне лесно с помощта на приложение за звездна карта на вашия смартфон. Като се позиционирате така, че Северният полюс (или Южният полюс, ако сте в южното полукълбо) да е фокусната точка на вашата снимка и използвате дълга експозиция, това ще доведе до образуването на кръгов модел около дадено централно място. Не забравяйте, че за всяка снимка с дълга експонация е важно да използвате статив, за да избегнете размазване при движение.
Звездите не излъчват много светлина, така че използвайте високо ISO число (800, 1600 или по-високо), за да създадете ясни звездни следи. Направете няколко експериментални снимки, преди да опитате дълга експонация, тъй като колкото по-високо е ISO числото, толкова по-вероятно е да получите „шум“ във вашето изображение.
Въпреки че са необходими 24 часа, за да могат звездите да направят пълно завъртане в небето, появата на ефект на звездна следа в пълен кръг може да се постигне с продължителна експонация от около 60 до 90 минути. Ако снимате в северното полукълбо, локализирането на Полярната звезда в нощното небе ще ви даде отправна точка, около която ще изглежда, че звездите се въртят.
Най-бавната скорост на затвора, налична за много фотоапарати, е 30 секунди, така че ще трябва да използвате настройката на Bulb експонация в ръчен (M) режим. Това ви позволява да държите затвора отворен толкова дълго, колкото искате. Задайте фокуса си на безкрайност и след като сте готови, опитайте експонация от около 30 минути. След това прегледайте своята снимка отново. Може да отнеме няколко опита – и малко търпение – но в крайна сметка ще постигнете резултати, от които ще сте доволни.
Друга възможност е да създадете ускорено видео. Много фотоапарати на Canon, включително Canon EOS R6, EOS R5 и EOS 90D, разполагат с режим на снимане за Timelapse видео, използващ вграден интервалометър. Монтирайте фотоапарата си на статив и задайте скорост на затвора от около 20 секунди или по-бързо, като настроите блендата и ISO числото съответно (f/4 и ISO640 обикновено работят добре). Направете пробна снимка и прегледайте резултатите, като направите всички необходими промени в настройките на експонацията. След това настройте интервалометъра да прави последователни снимки на всеки няколко минути.
Общото време на снимане за последователността ще зависи от това колко дълго искате да бъде вашето видео на забавен каданс на нощното небе, както и скоростта на кадрите. Например поредица от 60 снимки с кадрова честота от 30fps ще доведе до видео на забавен каданс с времеви интервал от две секунди.
Една добре направена интервална фотография на звездното небе може да бъде поразителна, като небето изглежда така сякаш постепенно се върти пред очите ви. Ако имате късмет или пък планирате снимките ви да съвпаднат с метеоритен дъжд, падащите звезди ще изглеждат в снимките ви все едно се стрелкат, което ще добави още повече ефект към тази галактическа фотосесия. Разберете как професионалистите улавят този зашеметяващ небесен пейзаж в нашето ръководство за снимане на метеоритен дъжд*.
Написано от Matthew Richards
* Достъпно е на избрани езици.
Adobe и Photoshop са регистрирани търговски марки или търговски марки на Adobe в САЩ и/или в други държави.