Питали ли сте се някога какво е да виждате света в черно и бяло? За лондонския фотограф на семейни портрети и посланичка на Canon, Хелън Бартлет, това е нейният предпочитан стил. Хелън е превърнала черно-белите изображения в своя запазена марка още от началото на кариерата си през 2003 г. Тя работи със светлината и сенките, които падат върху лицата и сцените пред нея.
По време на изолацията, докато траел локдауна заради Covid-19 в Англия, Хелън заменила снимането на семейни портрети с черно-бели снимки на природата, които заснемала по време на разходките около дома си в Северен Лондон. Тя показва така създадените изображения, които са смесица от скрити текстури, листа в контражур, оросени паяжини и драматични горски силуети, в своя Instagram Highlights под името „Off Duty“. Повечето от тях са заснети с нейния Canon PowerShot G7 X Mark III.
Снимането с компактен фотоапарат помага на Хелън да обогати своя стил и я насърчава да експериментира с нови техники. Тук тя обяснява как е изградила своя метод и предлага съвети как да заснемете свои интересни снимки на природата в черно-бяло.
ПРИРОДНА ФОТОГРАФИЯ
Игра със светлини и сeнки: природна фотография в черно и бяло
1. Намерете непозната перспектива
Предимствата на компактния фотоапарат са в размера, универсалността и функциите, позволяващи лесно и бързо публикуване на снимки, както и в спокойствието, с което фотографът работи, когато не е притиснат от задължението да постигне идеалното изображение.
„Винаги съм търсила нещо средно между телефон и професионален фотоапарат, тъй като не мога да нося своя Canon EOS-1D X Mark III в джоба си“, казва Хелън. „Професионалният ми фотоапарат е твърде голям за разходка в парка. Бях много разочарована от снимките, направени с телефона ми, защото когато ги отворя в компютъра или поискам да ги отпечатам, качеството просто не е същото.
„Купих Canon PowerShot G7 X Mark III по време на локдауна и започнах да го вземам на ежедневните ни разходки, където наистина го опознах.
„Той ме кара да правя повече снимки, да виждам по различен начин и да забелязвам повече. Научих се да се отпускам и да не се притеснявам – тези снимки са за мен, а не за клиенти, така че наистина няма значение дали нещата се получават така, както трябва. Вече не мога да си представя да нямам компактен фотоапарат.“
Canon PowerShot G7 X Mark III има голям сензор тип 1.0, което го доближава повече до DSLR или безогледален фотоапарат в сравнение със смартфона.
2. Научете колкото можете повече за светлината
Ако желаете да снимате природата в черно-бяло, Хелън съветва да научите повече за светлината. „Старайте се да снимате всеки ден, независимо дали сте навън с фотоапарата си, или у дома“, казва тя. „Може просто да снимате как светлината пада върху чаша вода в кухнята, но всеки път, когато го правите, ще се вглеждате все по-внимателно.”
Експериментирането със светлината създава дълбочина и привлича вниманието при снимане в черно-бяло, а има много начини да експериментирате с нея. „Опитайте да снимате в контражур, което се получава много сполучливо в черно-бяло, и не се страхувайте да експериментирате с контраста и експонацията“, казва Хелън. „Можете да увеличите експонацията, за да заснемете преекспонирано изображение, и след това да я намалите, за да уловите резки детайли в светлите зони за изразителни и динамични изображения.“
3. Съсредоточете се върху това, което влиза в кадър
Снимането в черно-бяло помага на Хелън да се съсредоточи върху обекта в кадъра, като се освободи от разсейващите цветове и елементи, което е още една причина да започнете да снимате градската природа в черно-бяло.
„Фотоапаратът има голям максимален отвор на диафрагмата f/1.8 и Wi-Fi комуникация, така че мога просто да изпратя снимка, която харесвам, в телефона си и да я обработя“, продължава тя. „Не се налага да използвам компютъра си, ако не съм на работа.“
Универсалният обектив, макрорежимът и Wi-Fi възможностите са само част от функциите, които Хелън цени в своя Canon PowerShot G7 X Mark III. „Размерът и теглото, неговата универсалност са все чудесни качества“, казва Хелън, която снима в черно-бял режим, за да може да „вижда“ светлината в монохромната гама. Режимът Макро също е чудесен, ако снимате дървета, цветя и диви животни.
„Целият ми свят е черно-бял и го харесвам такъв“, казва Хелън. „Цветната снимка често е доминирана от багрите, докато черно-бялата снимка акцентира върху обекта, независимо дали това е човек, сграда, или дърво. Когато сте на разходка в парка, този режим елиминира всички ярко оцветени разсейващи детайли на заден план. Винаги съм се увличала по черно-бялото, защото природата изобилства от зелено!“
4. Експериментирайте с различни техники
Използването на компактен фотоапарат е насърчило Хелън да изпробва различни техники и да подходи към фотографията с различен поглед. „Това беше един чудесен начин да експериментирам“, казва тя. „Например снимането със светкавица не е част от моя репертоар, но когато валеше сняг по Коледа, заснех серия от снимки с помощта на вградената светкавица на Canon PowerShot G7 X Mark III.
„Беше забавно да изпробвам различни ъгли, да се навеждам и да снимам през тревата, което се прави много лесно с въртящия се на 180 градуса дисплей. Наред с това Canon PowerShot G7 X Mark III има режими „Автоматичен (A)“, „Приоритет на бленда (Av)“ и изцяло „Ръчен (M)“, което означава, че начинаещите могат да се учат и да напредват гъвкаво с лесни за използване контроли. Фотоапаратът също така е оборудван с режим P (програма за автоматична експонация) – режим на снимане, който е нещо средно между автоматичен и ръчен – и интелигентен автоматичен режим, както и различни творчески режими за тип сцена , които позволяват на начинаещите да заснемат страхотни изображения, без да се нуждаят от задълбочени технически познания.“
За да научите повече за вашия фотоапарат, за неговите функции и за начините на използване, изтеглете приложението Canon Photo Companion.
„Фотоскици“ – метод, вдъхновен от художници – е друга експериментална техника, която помага на Хелън да наблюдава природата. Тя е създала видеоклип в YouTube по тази тема, подчертавайки силата на този интересен метод на снимане, който е по-бърз и освободен от напрежение.
„Идеята за „фотоскици“ дойде отчасти от братовчед ми, който е художник“, обяснява Хелън. „Ако художник рисува картина, той вероятно ще скицира множество идеи или детайли, които може да пожелае да включи в картината. Моят братовчед описва този процес с израза „да разходиш молива“. Помислих си, че това може да е добър подход и във фотографията.
„Така например бих могла да намеря някои страхотни нови гледни точки в парка, които да включа в портретна снимка. Мога също да експериментирам с техника, която съм виждала в Instagram, като улавяне на форми в локви, за да видя как се прави и как се постигат най-добрите резултати.“
„Ако снимате в сумрачен парк, ще ви трябва светлина, за да оживите изображението“, продължава Хелън. „Потърсете къде светлината обхваща очертанията на предметите и придава форма и драматизъм. Опитайте да снимате в началото или в края на деня, когато светлината отслабва. Колкото по-често го правите, толкова повече детайли ще забелязвате и толкова по-вълнуващо ще става.“
С течение на времето стилът ви ще се развие и дори може да роди някой личен проект, като например поредицата „Off Duty“ на Хелън. „Вашите интереси ще определят онова, което снимате, и колкото повече снимки правите, толкова повече ще забелязвате различни теми“, казва тя. „Не му мислете твърде много, просто излезте и се забавлявайте.“
Написано от Лорна Докърил
Свързани продукти
-
Компактни цифрови
PowerShot G7 X Mark III
Фотоапарат със свързаност, който заснема превъзходно видео и снимки, които последователите ви ще харесат.