A snowboarder walks through the snow with his snowboard under his arm, away from the camera.

На открито

По-добри фотографии по време на зимна почивка – съвети и трикове от професионален спортен фотограф

Безмълвната магия на заснежен пейзаж, тръпката на скиорите, спускащи се по пистите... Не само преживявайте еуфорията на зимната приказка, но и я документирате завинаги с тези най-добри съвети за фотография от професионалния фотограф на зимни спортове и Посланик на Canon Richard Walch.

Ако някога сте се опитвали да заснемете снежна сцена, окъпана в слънчева светлина, знаете, че за перфектната зимна снимка е нужно нещо повече от насочване и снимане. „Където и да отидете, най-важното е да изчакате настъпването на прекрасен ден с чист бял сняг и синьо небе и да се качите горе в планината със своя фотоапарат“, казва Richard.

Тук той споделя своите съвети и препоръки за по-добра фотография по пистите през този ски сезон – от избора на правилния фотоапарат за зимната ваканция, до най-добрите настройки на автоматичния фокус за заснемане на действието.

1. Изберете правилния фотоапарат за вашата цел

„Когато се качвате на пистите, ви трябва мощен и компактен фотоапарат“, казва Ричард. „Ще ви е необходим и визьор, тъй като често светлината в планините е твърде ярка за композиране на изображение чрез екрана. Ако искате да снимате динамични спортове, ще ви трябва фотоапарат с висока честота за серия от снимки – всичко над пет кадъра в секунда.“

„Canon EOS M50 и Canon EOS M5 отговарят на тези изисквания. И двата модела предлагат мощни APS-C сензори за заснемане на детайлни изображения, както и технология Dual Pixel CMOS AF за бързо и точно фокусиране.“

„Можете също лесно да ги свържете към смартфона си чрез Wi-Fi. Това позволява изображенията да се прехвърлят в телефона ви дори ако няма достъпна мобилна мрежа горе в планината. В момента, в който телефонът ви улови мобилна връзка или Wi-Fi, можете да споделите снимките с целия свят през социалните мрежи.“

2. Уловете идеалния момент

„Изгревът и залезът предлагат светлинни условия за красиви снимки горе на пистите. Но времето в планината се предвижда трудно и може бързо да се промени. Бих ви препоръчал да се качите в планината възможно най-рано, по този начин вече ще сте на позиция за онези моменти с идеална светлина.“

„Canon EOS M50 е великолепен фотоапарат за заснемане при слаба светлина, както по време на изгрев и залез. Неговият усъвършенстван процесор DIGIC 8 ви позволява да получавате великолепни резултати само като леко повишите ISO чувствителността, за да компенсирате липсата на светлина. Опитайте се да я комбинирате с обектива Canon EF-M 32 mm f/1.4 STM за впечатляващи пейзажни снимки.“

3. Използвайте точните настройки

„За да не изглежда снегът сив на снимки с изобилие от бяло, моята отправна точка е определена комбинация от настройки“, казва Richard. „Когато заснемате динамични обекти, ще е необходимо да „замразите“ скиора или сноубордиста в кадъра, за да избегнете размазването от движението.“ И в двата случая Richard препоръчва фотоапаратът да се постави в режим М (ръчен) и да се зададе скорост на затвора 1/2000 s, отвор на диафрагмата f/8 и ISO чувствителност 200.

„Необходимо да е поставите фотоапарата в режим "Следящ AF" за непрекъснато фокусиране. Хитростта е да помогнете на автоматичния фокус да си свърши работата, което означава, че в момента, в който видите обекта си, трябва да започнете да снимате. Системата за автоматично фокусиране се адаптира кадър след кадър – тя разпознава в коя посока се движи обектът и с каква скорост се движи, а също и предвижда къде ще бъде композиран следващият кадър. Обикновено на фотоапарата са необходими от две до три снимки, за да разбере какво се случва. Всички фотоапарати Canon имат наистина добър автоматичен фокус.“

В режим "Следящ AF" заснемайте кратки серии от снимки, за да избегнете запълването на буфера и забавянето на фотоапарата.

4. Застанете над обекта, който ще снимате, и наблюдавайте

„Ако снимате планината право нагоре, тя изглежда плоска. Опитвайте се да снимате отстрани или малко под своя обект.“

„Снимки, на които се позира, е най-добре да се избягват – опитвайте се винаги да бъдете страничен наблюдател, а обектът да гледа в посоката, в която се спуска със ски или сноуборд. Когато заснемате портретни снимки, снимайте или провокативен портрет, когато сте близо и говорите с човека, или пък снимайте незабелязано, документирайки случващото се. Не опитвайте нищо по средата.“

5. Вземете предвид температурните промени и носете допълнителни батерии

„Когато от студените писти влезте в топла сграда, обективите на вашия фотоапарат бързо ще се изпотят, затова е важно да държите своето оборудване навън до края на деня. Трябва да носите твърда раница, за да предпазите оборудването, ако претърпите падане, както и слънчеви очила със силна UV защита, за да предпазите очите си от слънчевата светлина и отраженията от снега.“

„Ниските температури също така могат да изтощят твърде бързо заряда на батерията, затова е най-добре да носите със себе си две резервни батерии, за да спасите положението. Студените ръце ще затруднят работата с оборудването, затова винаги носете топли ръкавици, които ще ви позволят нормална сръчност!“

6. Не се страхувайте да снимате срещу слънцето

„Когато слънцето се показва иззад облаците, това е истинска благословия за планинската фотография. Но отраженията от снега могат да преекспонират снимките, ако настройките на фотоапарата не са зададени правилно.

„Най-добрият начин да предотвратите преекспонирането при такива условия е ръчно да зададете скорост на затвора 1/2000 s, отвор на диафрагмата f/8 и ISO чувствителност 200. Ако снимате в автоматичен режим, трябва да компенсирате експонацията с +1 до +3 стъпки. В противен случай изображенията ви ще бъдат твърде тъмни. Но не се страхувайте да снимате срещу слънцето – така ще получите някои от най-добрите изображения на зимни спортове.

„Слънцето ще освети снега, който се разпръсква, докато скиорът или сноубордистът се спуска. Ако успеете да хванете слънцето точно зад човека, това ще бъде още по-добре.“ Обективите, които имаме сега, наистина са мощни.

„Щом наоколо има толкова много сняг, хвърлете шепа сняг във въздуха и снимайте право срещу слънцето – създава се брилянтен ефект.“

7. Стегнете багажа си за идеалното селфи

„Планирането на идеалното селфи в планината започна още преди да тръгнете на почивка. Ярко оцветени якета и екипи се открояват много добре върху белия фон и можете да направите едно наистина изключително селфи.“

„Що се отнася до композицията, красивата планинска верига осигурява впечатляващ фон.“ За правилна експонация е най-добре слънцето да грее директно в лицето на човека или да го осветява отстрани. Ако искате да снимате срещу слънцето, ще е необходимо да използвате светкавица, за да осветите лицето.“

A split image shows a skier descending down a steep slope on one side, and another skier performing a somersault on the other.

8. Следващия път предизвикайте себе си!

Когато успеете да постигнете една чудесна снимка в трудни условия, зимната фотография може да бъде изключително удовлетворяваща. Веднъж след като са усвоили тези съвети по време на тазгодишната зимна ваканция, казва Richard, фотографите ентусиасти трябва да предприемат нова стъпка, като следващия път потърсят поразителни места – дестинации, които дават възможност за необикновени почивки и още по-вълнуващи снимки.

„Европа е пълна с фантастични места за снимки по пистите. Добре известните курорти в Швейцария и Франция са зашеметяващи, но има и толкова много по-малко известни места, които не трябва да бъдат пропускани”, казва той. „Защо не предизвикате себе си с приключение в планината Елбрус в Русия или Акурейри в Исландия.“

Автор: Ема-Лили Пендълтън

Свързани статии
An action-packed photoshoot with a pro

СПОРТНА ФОТОГРАФИЯ

Фотография на динамични сцени: съвети от професионалист

Научете за спортната фотография от тази сесия, ръководена от ментор, с професионалист в планинското колоездене.

Two cross-country skiers makes their way up a mountain in low sunlight.

ДЕЙСТВИЕ

„Винаги стигайте по-далеч заради вашата снимка“

Richard Walch, фотограф на екстремни спортове, относно това какво го вдъхновява да прави поразителни снимки на скиори и сноубордисти.

A person taking a photograph with a Canon camera and lens on a beach at sunset.

ТУРИСТИЧЕСКА ФОТОГРАФИЯ

Най-добрият фотографски комплект за пътуване

Оборудване за туристическа фотография за начинаещи, творци и ентусиасти.

Свързани статии

Разделът „Вдъхновете се“ важен източник на полезни фотографски съвети, съвети за купувача и проницателни интервюта – всичко, от което се нуждаете, за да откриете най-добрия фотоапарат или принтер и да вдъхнете живот на следващата си творческа идея.

Обратно към всички съвети и техники

Свързани продукти