Отпечатаното портфолио е идеалният начин да покажете снимките си, независимо дали участвате във фотографски конкурс, обръщате се към преподавател или ментор, или просто се надявате да представите себе си и работата си пред други хора. Но откъде да започнете, когато искате да създадете фотографско портфолио?
Природният фотограф и посланик на Canon Marina Cano редовно пътува до Африка и Южна и Централна Америка за фотосесии, но започва да снима животни в най-големия в Европа парк за диви животни Cabárceno, който се намира близо до дома ѝ в Сантандер, Северна Испания. В продължение на около три години тя натрупва портфолио от снимки, които превръща в първата си книга.
Въз основа на тези данни и на опита, който тя е натрупала оттогава като търсен професионален фотограф, тук представяме съветите на Marina за това как да създадете успешно фотографско портфолио.
Създайте първото си портфолио със снимки
Отличното печатно портфолио може да допринесе за много неща. В случая на фотографа на дивата природа Marina Cano портфолиото ѝ от снимки на животни се превръща в първата ѝ книга, която тя показва тук на известния природоизследовател Jane Goodall. © Marina Cano
Marina Cano с книгата си Cabárceno Cantabria, включваща снимки, направени в парка за диви животни Cabárceno. © Marina Cano
1. Бъдете селективни при подбора на работата си
Най-честата грешка, която хората правят, е, че не са достатъчно селективни, казва Marina. „Трябва да анализирате снимките си и да бъдете много взискателни. Включете само най-добрите от тях. Не комбинирайте две сходни снимки, например, защото и двете ви харесват. Трябва да изберете.“ Като начало се стремете да включите не повече от около 15 – 20 снимки, но качеството е по-важно от количеството.
2. Създайте разказ с изображенията си
Най-ефективните фотографски портфолиа не са просто колекции, а поредици от снимки, казва Marina. „Мисля, че едно от най-важните неща е разказването на истории, представянето на нещо, което завладява зрителите и ги води през история с различни елементи.“ В случая на Marina това обикновено включва някои пейзажни снимки, за да се създаде сцена и да се даде контекст на нейните снимки на дивата природа.
3. Осъществете връзка с аудиторията си
Фотографиите на Марина на дивата природа са известни с улавянето на драматизма и емоциите между животните.
„Създаването на емоционална връзка, това е най-важното нещо за мен.“ Това е и ключовият фактор, който тя търси при съставянето на портфолио. Това е начинът да накарате зрителите да запомнят работата ви, казва тя, независимо дали са редактори на снимки, или съдии на конкурси.
Marina казва, че най-важното нещо в нейната фотография е създаването на емоционална връзка, и това трябва да бъде целта и на портфолиото. Снимка от първото портфолио на Marina, заснета с Canon EOS 30D (сега предшественик на Canon EOS 90D) с обектив Canon EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM при 300 mm, 1/125 s, f/6.7, and ISO 250. © Marina Cano
4. Обновявайте подхода си
Колко често трябва да актуализирате портфолиото си от снимки? „Веднага щом създадете повече произведения“, казва Marina. „За мен това е всеки път, когато се връщам от пътуване. Избирам може би една или две снимки от хилядите, които съм направила. През цялото време се развиваме и учим, за да можем да създаваме по-добри творби.“ Доброто портфолио е това, което отразява най-добрата ви фотография в момента.
5. Останете верни на вашия стил
Ако правите снимки за клиенти, ще се опитате да разберете какво наистина търсят те и да се доближите до техните очаквания. Но дори и тогава, подчертава Marina, трябва да останете верни на собствения си стил.
„Това е ключът“, казва тя. „Не се опитвайте да угодите на всички.“
Целта на портфолиото не е да демонстрира, че можете да създавате комерсиални снимки по изисквания на различни клиенти. Чрез него по-скоро представяте себе си.
6. Вслушвайте се в обратната връзка
Въпреки че Marina препоръчва да изберете снимки, които според вас имат най-голямо въздействие, тя казва, че е ценно да разберете мнението на други хора.
„Ние, фотографите, понякога сме твърде затворени в работата си“, казва тя. „Интересно е, когато някой погледне на работата ни от нова гледна точка.“
Затова търсете мнения от приятели, колеги и всички, които виждат портфолиото ви, и ги вземайте предвид, когато преглеждате и обновявате съдържанието му.
Marina обича черно-белите разпечатки, но често прави цветни снимки. Каквото и да предпочитате, работният процес с управление на цветовете и калибрираният монитор ще ви помогнат да се уверите, че това, което получавате на хартия, съответства на това, което виждате на екрана. Заснето с Canon EOS 30D (сега предшественик на Canon EOS 90D) с обектив Canon EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM при 400 mm, 1/800 s, f/5.6 и ISO 400. © Marina Cano
Canon imagePROGRAF PRO-300 е идеалният принтер за създаване на вашето портфолио , като осигурява разпечатки с галерийно качество, зашеметяваща точност на цветовете и детайлност на тоновете.
Отпечатване на вашето портфолио
Може би разполагате с мастиленоструен принтер, който използвате за стандартен домашен или офис печат или за проекти като албуми, поздравителни картички и календари. Почти сигурно е, че с него ще се получат фоторазпечатки с достатъчно добро качество, но за да се постигне истински впечатляващ ефект, си струва да обмислите използването на един от най-добрите принтери за печат на снимки на Canon.
imagePROGRAF PRO-300 на Canon е рентабилен A3+ принтер, който включва усъвършенствани функции на професионално ниво, включително същата технология с пигментно мастило, използвана в широкоформатните принтери на Canon. Това означава, че осигурява впечатляващо качество на печат на цветни и черно-бели изображения върху гланцова, лъскава и матова фотохартия, както и върху носители за художествени творби.
Изборът на хартия за портфолиото ви зависи от вас, но обикновената офис хартия няма да покаже снимките ви по най-добрия начин. Разгледайте нашето ръководство за най-добрите хартии за печат на снимки и изберете носител, който да отговаря на вашите теми и стил на снимане. Помислете и за най-ефективния начин за представяне на портфолиото си – ще направите по-професионално впечатление, ако съберете разпечатките си в папка за представяне, която може да се купи на ниска цена от магазините за канцеларски материали и художествени материали.
Снимките на Marina често са черно-бели. „Това създава драматизъм и усещане за непреходност – една снимка може да е отпреди 40 или 50 години, а може и да е от вчера“, обяснява Marina. „Черно-бялото подхожда идеално на настроението и атмосферата, които искам да създам в работата си.“ Създаването на страхотни монохромни разпечатки само по себе си е изкуство, но независимо дали печатате монохромно, или цветно, искате да сте сигурни, че това, което получавате на разпечатката, съответства на това, което виждате на екрана. За да гарантирате това, е разумно да въведете работен процес с управление на цветовете и да калибрирате монитора си.
Друга снимка от предишно портфолио на Marina с кадри, заснети в парка за диви животни Cabárceno и включени в първата ѝ книга. Заснето с Canon EOS 30D (сега предшественик на Canon EOS 90D) с обектив Canon EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM при 400 mm, 1/320 s, f/5.6 и ISO 320. © Marina Cano
Възможно е да не успеете да си осигурите договор за издаване на книга въз основа на първото си портфолио, но винаги се стремете то да отразява най-добрата ви работа и да бъде отпечатано с най-доброто качество, за да се представи достойно. Заснето с Canon EOS 30D (сега предшественик на Canon EOS 90D) с обектив Canon EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM при 400 mm, 1/320 s, f/5.6 и ISO 400. © Marina Cano
Има широка гама от софтуер, който можете да използвате за печат. За портфолиото е най-добре нещата да са прости, а снимките ви да се открояват. Не прекалявайте със сложни оформления – придържайте се към една снимка на страница, освен ако нямате много основателна причина да не го правите – и избягвайте филтри и специални ефекти (освен ако, разбира се, не искате да покажете уменията си с тях).
За професионален завършек и по-голям контрол върху процеса е добра стратегия да използвате софтуера и работния процес, които използват професионалистите. Редактирайте и оптимизирайте снимките си за печат, като използвате предпочитания от вас софтуер за редактиране, независимо дали това е Adobe Photoshop*1, или Digital Photo Professional (DPP) на Canon. За да се възползвате по най-добрия начин от принтера, хартията и мастилата на Canon, използвайте софтуера Professional Print and Layout (PPL) на Canon за управление на процеса на печат – той работи както като самостоятелно приложение, така и като плъгин за Photoshop или DPP.
За неизменна точност на цветовете PPL и други софтуери могат да печатат с помощта на ICC профили, които прецизират настройките на съвместимите принтери, за да отговарят на конкретната хартия, която сте избрали. За да се сведе до минимум загубата на хартия и мастило, PPL ви дава възможност за симулация на разпечатка на екрана – с калибриран монитор тя може точно да покаже как ще изглежда печатът ви. Можете също така да използвате интелигентната функция за печат на шаблони на PPL, която извежда пробна разпечатка върху избраната от вас хартия, съдържаща набор от миниатюри на изображението, всяка от които с малко по-различни настройки на яркостта, цветовия баланс и контраста. Просто изберете най-добрата миниатюра, за да я отпечатате в пълен размер.
Печатът не е мистериозно изкуство или нещо отделно от фотографията. „Фотографското пътуване е творческо пътуване – от отиването на дадено място и заснемането на кадъра до отпечатването му“, казва Marina. „Моят съвет е да се научите да редактирате, да се научите да печатате – да научите целия творчески процес.“
И най-важното, съветва Marina:
„Не бързайте. Първо създайте добри творби и след това създайте портфолио, което да отразява собствения ви стил. Бъдете много взискателни и се съсредоточете върху създаването на въздействие и емоции.“
- * Adobe и Photoshop са регистрирани търговски марки или търговски марки на Adobe в САЩ и/или в други държави.
Написано от Alex Summersby
Свързани продукти
-
Професионални фотопринтери
imagePROGRAF PRO-300
Настолен професионален принтер imagePROGRAF, осигуряващ A3+ разпечатки с изложбено качество с лесен работен процес за уверен печат. -
Професионални фотопринтери
PIXMA PRO-200
Фокусиран върху фотопечат с наситени цветове, гъвкавост и използваемост, PIXMA PRO-200 е идеалният избор за фотографи любители и амбициозни фотографи. -
Принтери за дома
PIXMA G640
Първият многофункционален принтер от гамата PIXMA G с шест зареждаеми патрона с багрилни мастила PIXMA G640 съчетава ненадминат печат с фото качество с възможност за отпечатване в големи обеми на изключително ниска цена. -
Принтери за дома | PIXMA TS7450a Series
PIXMA TS7450a (черно)
Стилно многофункционално устройство за разбирачи с разнообразие от творчески възможности на печат, както и ADF технология за опростяване на процеса на копиране и сканиране на листове с различни формати.
Свързани статии
Pro Tips for Professional Prints
From colour accuracy to choosing the right settings, in this piece we present the tips and techniques needed for successfully printing high quality photos, with advice from Canon’s Suhaib Hussain.
Създаване на печелившо фотографско портфолио
Четирима професионалисти в бранша споделят своите съвети за подготовка на перфектното фотографско портфолио – от създаването на сюжет до представянето на вашата работа.
Най-добрите принтери Canon за снимки
Независимо дали искате да поставите снимките си в рамка, в скрапбук албум, или да ги използвате като стикер, намерете най-добрия принтер, който да отговаря на творческите ви нужди.
7 ways to make money from wildlife photography
Wildlife photographers Marina Cano, Vladimir Medvedev and Radomir Jakubowski share how they earn money photographing nature.