За да заснемете атрактивен „боке“ ефект, ви е необходим „бърз“ обектив – т.е. такъв с широк максимален отвор на диафрагмата, в идеалния случай f/2.8 или по-широк (по-малко f-число). Това е една от основните причини да се снабдите с „бърз“ обектив с фиксирано фокусно разстояние дори ако неговото фокусно разстояние се покрива от вариообектива, продаван в комплект с фотоапарата.
„Бързите“ обективи с фокусно разстояние от 50 mm или повече обикновено са най-добри за фотография с „боке“ ефект, тъй като разфокусирането на фона може да бъде по-трудно с широкоъгълни обективи. Това е така, защото по-късите фокусни разстояния създават по-голяма дълбочина на рязкост при дадено разстояние за фокусиране и отвор на диафрагмата, така че по-голяма част от сцената от предния план до задния план ще бъде заснета с по-висока рязкост и ще получите по-слаб „боке“ ефект.
Най-добрите варианти за рентабилни обективи за „боке“ ефект включват Canon RF 50mm F1.8 STM и RF 85mm F2 MACRO IS STM. Но не изключвайте широкоъгълните обективи. Както RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, така и RF 24mm F1.8 MACRO IS STM работят наистина добре за създаване на фон с „боке“ ефект при фотография в близък план, тъй като дълбочината на рязкост намалява при по-близките разстояния за фокусиране.
За кадри в екстремно близки планове много късото фокусно разстояние дава малка дълбочина на рязкост, увеличавайки максимално потенциала на „боке“ ефекта, така че 0,5x макро функциите на обективите RF 85mm F2 MACRO IS STM, RF 35mm F1.8 MACRO IS STM и RF 24mm F1.8 MACRO IS STM излизат на преден план. Обективът Canon RF 16mm F2.8 STM също е добър вариант за голямо приближаване до основния обект в сцена и изолирането му на разфокусиран, но обширен фон, благодарение на изключително широкото зрително поле. Това може да добави още един творчески елемент в допълнение.
Като цяло обектив с повече елементи на диафрагмата води до по-привлекателен кръгъл „боке“ ефект, тъй като всяка разфокусирана светлинна точка отразява формата на отвора на диафрагмата. Това не е проблем, ако снимате с широко отворена диафрагма на обектива – тоест при максималния отвор на диафрагмата (най-малкото f-число), когато отворът така или иначе ще бъде кръгъл – но това невинаги е така. Можете да разберете колко елемента има вашият обектив, като разгледате спецификациите му на уебсайта на Canon. Седем елемента е чудесен избор за атрактивно „боке“, но девет е още по-добре. И двата макрообектива, споменати по-горе, имат девет елемента на диафрагмата, докато другите имат седем.
Удобният селектор за избор на обектив на Canon ви позволява да се възползвате от персонализирани препоръки за обективи въз основа на вашия фотоапарат и жанра, в който искате да снимате.