Портрет
Перфектно заснема портрети на приятелите и семейството ви – идеален за сватби, празненства и партита.
Макрообективите позволяват снимане в близък план на много малки обекти, разкривайки детайли, които не могат да се забележат с просто око. Те се използват за заснемане на насекоми и цветя, както и от тези, заснемащи натюрморти в студио.
Макрообективите се използват от фотографи на диви животни и природа за заснемане на изображения на насекоми и цветя. С отлично качество на образа и голям максимален отвор на диафрагмата макрообективите са чудесен избор и за заснемане на портрети. За да се уверите, че сте избрали подходящия обектив, трябва да вземете предвид обекта и резултата, който желаете да постигнете.
Ако искате да се доближите до своя обект и да уловите най-дребните детайли, макрообективите ще ви позволят да заснемете кадри в близък план с изключителна детайлност. Уникалното предимство на макрообективите е, че ви позволяват да увеличите обекта така, че да изглежда сякаш е 0,5 пъти реалния размер или в най-добрия случай 1,0 път реалния размер или по-голям на сензора на фотоапарата.
Когато искате да заснемете кадър в близък план на плахо животно или насекомо и да уловите дребните детайли, трябва да го направите незабелязано. Обектив с по-голямо фокусно разстояние от 100 mm до 180 mm позволява да запазите достатъчно голямо разстояние между себе си и обекта, за да го заснемете, без да го безпокоите и без да променяте светлината около него.
Уникалната функция на един макрообектив е способността му да увеличава обекта в идеалния случай до реален размер (или по-голям). Това се определя чрез коефициента на увеличение на обектива, който изразява съотношението между физическия размер на изображението върху сензора на вашия фотоапарат и физическия размер на обекта, който заснемате. Например, съотношение 1:1 (или 1,0x реалния размер) означава, че заснеманият обект се проектира в реален размер върху сензора на вашия фотоапарат. Специализираните макрообективи, като например макрообектива Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x, позволяват коефициент на увеличение до 1:5, което означава, че обектът, проектиран върху вашия сензор, е 5 пъти по-голям от реалния си размер.
Обективите EF-S на Canon са предназначени изключително за фотоапарати със сензор APS-C, като напр. EOS 760D, и не са съвместими с пълнокадрови модели като серията фотоапарати EOS 5D.
Обективите EF могат да се използват с всеки фотоапарат EOS, но когато се използва обектив EF с фотоапарат с APS-C сензор, зрителният ъгъл ще бъде еквивалентен на този на обектив с 1,6x по-голямо фокусно разстояние, поставен на фотоапарат с пълнокадров сензор. Например, ако използвате обектив EF 100mm f/2.8L Macro IS USM с фотоапарат EOS 760D, това осигурява зрителен ъгъл, еквивалентен на 160 mm обектив, поставен на пълнокадров фотоапарат. Сравнението по-долу показва реалния ефект от това при макрофотография.
Фокусното разстояние при макрообективите не винаги се използва с цел приближаване на обекта. По-голямото фокусно разстояние (т.е. по-голямо число) позволява същия коефициент на увеличение при по-голяма дистанция до обекта. Например използването на 180 mm обектив при заснемане на пеперуди ви осигурява достатъчна дистанция, за да не обезпокоите обекта, като същевременно запазва макроувеличението.
С увеличаването на фокусното разстояние се увеличава и разстоянието на снимане, така че да разполагате със същия коефициент на увеличение. Разстоянието на снимане представлява разстоянието от обекта до фокусната равнина.
Илюстрацията отдясно показва разстоянието от върха на обектива до обекта.
Избирането на правилно фокусно разстояние е важно съображение в макрофотографията, тъй като всяка една промяна може да повлияе на снимката. С увеличаването на фокусното разстояние фонът и предният план сякаш се приближават, което позволява да се променя характера на снимката.
След като вземете предвид тези неща, трябва да прецените какво е важно за снимката.
По-голямото фокусно разстояние на макрообективите може да усили ефекта от заклащането на фотоапарата, което да затрудни заснемането на резки и ясни изображения. Стабилизаторът на образа в обектива до голяма степен неутрализира ефекта от заклащането на фотоапарата при снимане без статив. Ако изберете обектив без стабилизатор на образа (IS), можете да използвате статив, за да стабилизирате фотоапарата и обектива, но тогава няма да можете да се движите така свободно.
Използването на подходящо оборудване за осветяване ще ви позволи да използвате по-висока скорост на затвора, която осигурява ясни снимки на движещи се обекти. Macro Ring Lite MR-14EX Il и Twin Lite MT-24EX на Canon предоставят специализирани осветителни системи, които помагат да осветявате обекта си с по-равномерна светлина, както при Ring Lite, или с по-насочена светлина за текстура, както с Twin Lite. EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM се доставя с два вградени управляеми светодиода (Macro Lite), които осигуряват допълнително осветяване и премахват сенките.
Повечето специализирани макрообективи позволяват да постигнете коефициент на увеличение 1:1, но можете лесно да се доближите повече и да постигнете коефициент 1:2 (което означава, че обектът ще се проектира върху сензора на фотоапарата в двойно по-голям размер) с помощта на удължители, ако фотоапаратът и обективите ви поддържат такива. Ако желаете да се доближите възможно най-близо до обекта, макрообективът MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo може да постигне коефициент 1:5, при който става възможно заснемането на въздушните мехурчета в капка вода.
Професионален RF макрообектив – RF 100mm F2.8L MACRO IS USM е идеален за заснемане на изображения в 1,4x реалния размер без статив и зашеметяващи портрети с качество от серията L.
Перфектно заснема портрети на приятелите и семейството ви – идеален за сватби, празненства и партита.
Снимайте необятни гледки – от планини и морски пейзажи до забележителности и градска среда.
Заснемане на обекта в естествената му среда. Трябва да познавате навиците на своя обект.