Фотографите, снимащи с огледално-рефлексни фотоапарати, обичат зоните, които не са на фокус, в своите снимки – това е един от начините да разграничат снимките си от тези, заснети с фотоапарати от базовия клас или смартфони, с които разфокусирани зони се постигат трудно. „Боке“ е терминът, използван за описание на качеството и характеристиките на разфокусираните зони, като ефектът е най-забележим при разфокусираните ярки елементи в изображението.
Нивото на ефекта „боке“ се увеличава, когато изображението е с по-малка дълбочина на рязкост или когато съществува по-дълбока зона от сцената, която е извън фокус. Така че нивото на ефекта „боке“ във вашите изображения може да се контролира чрез дълбочината на зоните от сцената, които са извън фокус. По-долу са посочени няколко начина за добавяне на разфокусиране в изображенията чрез намаляване на дълбочината на рязкост, което добавя „боке“ към вашите изображения.
1. Използвайте „бърз“ обектив – така се наричат обективите с голям максимален отвор на диафрагмата. Ние ви препоръчваме EF 85mm f/1.8 USM или EF 50mm f/1.8 STM
2. Снимайте с голям отвор на диафрагмата – използвайки режима „Приоритет на бленда“ (Av) или „Ръчен“ (M) на вашия фотоапарат, изберете голям отвор на диафрагмата (малко f/число), за да намалите дълбочината на рязкост и да осигурите стръмно понижаване на новото на фокусиране зад и пред обекта.
3. Увеличаването на разстоянието между вашия обект и фона, допълнително ще разфокусира фона.
4. Приближете се – намаляването на разстоянието между вас и обекта ще увеличи дълбочината на фона, който не е на фокус.
5. Използвайте по-голямо фокусно разстояние, за да увеличите дълбочината на зоната от сцената, която е извън фокус. Ако снимате с вариообектив, увеличете до максималното фокусно разстояние. Обективи с фокусно разстояние 200 mm или повече ще създадат още по-красиви разфокусирани зони.